Grobowiec generała von Seydlitz
Kilka tygodni temu pisaliśmy, że wpisana do Rejestru Zabytków Województwa Opolskiego tablica inskrypcyjna z niezachowanego (zburzonego w 1967 r.) grobowca generała Fryderyka Wilhelma von Seydlitz jest pochodzącą z roku 1857 kopią, nie zaś powstałym w roku 1784 oryginałem.
Rycina sprzed 225 lat
Nasze zaciekawienie, wraz z którym pojawiły się również kolejne wątpliwości, wzbudziła odnaleziona dziś rycina (za pomoc w poszukiwaniach dziękujemy pani Ewie Lewandowskiej, bibliotekarce Muzeum Miejskiego Wrocławia). Pochodzi ona z wydanego w 1798 r. jedenastego numeru czasopisma „Der Torso”. Na kartach tego poświęconego sztuce periodyku zamieszczona została oprócz opowiadającego o grobowcu artykułu również ilustracja. Przedstawia ona powstały w roku 1784 grobowiec zmarłego w 1773 r. generała von Seydlitz, a na nim – co najciekawsze, oryginalną tablice inskrypcyjną. W porównaniu z widokiem sprzed około 85 lat (fotografia u dołu tekstu), nieznacznie różni się ona swoją treścią.
Seydlitz odmłodzony o rok
Różnica zauważalna jest jedynie w roku urodzenia generała. Na oryginalnej tablicy błędnie zapisany został on jako 1722. W wypadku kopii mamy już do czynienia z datą prawidłową, czyli 1721. Uzupełniając wiedzę czytelinika dodamy, że przyszły dowódca pruskiej kawalerii przyszedł na świat 3 lutego 1721 r. w mieście Kalkar. Znajduje się ono współcześnie tuż przy granicy Niemiec i Holandii.
Co wizerunek, to większe zamieszanie
Jeszcze więcej kontrowersji wywołuje w tej sytuacji XIX-wieczne przedstawienie pomnika, powstałe około roku 1860. W jego wypadku różnice w treści napisów są znaczniejsze. Wraz z tym pojawia się pytania. Czy nieznanego z nazwiska artystę poniosła fantazja i stąd ewentualne błędy? Czy też w okresie 1857-1909 miała miejsce jeszcze jedna, nieuchwytna w źródłach wymiana tablicy?
Weber też się pomylił
Prawidłowe (choć też nie do końca, pomijając literę „t” w nazwisku generała…) brzmienie napisu podał bowiem Robert Weber w wydanym w 1909 r. drugim tomie pracy „Schlesische Schlösser”. Powinno brzmieć ono: HEROIS | FRID.WILH. | L.B.DE SEIDLIZ | NAT.A.MDCCXXI | DENAT.A.MDCCLXXIII | CINERES. Pionowa kreska oznacza każdorazowo przejście w nową linijkę.
Zapraszamy także do lektury artykułu, poświęconego pałacowi w Minkowskim.
Źródła ilustracji: Archiwum Cyfrowe TPNiZN, Zasoby portalu Wratislaviae Amici – polska-org.pl.
Literatura: 1. C. Bach, K. Benkowitz, Grabmahl des General der Cavallerie von Seydlitz in Schlesien, [w:] Der Torso. Eine Zeitschrift, der alten und neuen Kunst gewidmet, Heft 11, Breslau 1798, s. 353-356; 2. R. Weber, Schlesische Schlösser, Band II, Dresden 1909, s. 32-33.
Jeden komentarz