||

Pocztówka z Namysłowa #7

Prezentujemy grudniowy, ostatni w tym roku odcinek serii „Pocztówka z Namysłowa”. Oto materiały prezentowane w międzyczasie na naszym stowarzyszeniowym Facebooku. Tym razem niemal w komplecie poświęcone są one namysłowskiemu rynkowi.

Rok 1920

Tym razem główny miejski plac podziwiamy na fotografii pocztówkowej, którą wykonano przeszło 100 lat temu. Rynek został tu ukazany ze swojego południowo-zachodniego narożnika. W miejscu tym swój bieg zaczynają dwie ulice – 3 Maja (Andreas-Kirchstrasse) i Szkolna (Schulstrasse).

Rok 1920

Tym razem spoglądamy na północno-zachodni narożnik rynku. Na wykonanej przeszło 100 lat temu fotografii uwieczniony został m. in. hotel „Goldene Krone”, w tym czasie najbardziej ekskluzywny z trzech namysłowskich obiektów tego typu.

Widoczny jest szyld z nazwiskiem Gustava Wendricha. Ten kupiec prowadził pod adresem Ring 11 sklep kolonialny, czyli dobrze zaopatrzony sklep spożywczy, w swojej ofercie posiadający również towary uznawane przed laty za egzotyczne. Były to m. in. kawa, herbata, owoce cytrusowe, ryż, przyprawy korzenne. W roku 1929 w Namysłowie funkcjonowało aż 20 przedsiębiorstw tego typu, znacząca większość w ścisłym centrum miasta.

Na pocztówce dostrzec można oczywiście także zabudowę ulicy Bolesława Chrobrego (w 1920 r. Klosterstrasse) i wylot ulicy Walerego Wróblewskiego (Braugasse).

Rok 1927

Tym razem publikujemy pocztówkę, wysłaną z naszego miasta 96 lat temu. Ukazany został na niej plac rynkowy, a fotografię wykonano z okien hotelu „Goldene Krone”.

Centralne miejsce zajmuje ratusz, sięgający swoją historią XIV wieku. Widoczne są także dwa znajdujące się w jego sąsiedztwie pomniki, tj. figura św. Jana Nepomucena (w 1939 r. przeniesiona na plac przy kościele św. Piotra i Pawła) i kolumna zwycięstwa, zwieńczona posągiem Germanii (w 1932 r. zastąpi ją nazistowski orzeł).

Doskonale widoczne są otaczające rynek kamienice. Szczególnie cenne jest ukazanie rzadko portretowanej na pocztówkach pierzei południowej. Do dziś zachowały się w niej jedynie cztery spośród jedenastu kamieniczek.

Rok 1930

Na tej pocztówce sprzed 93 lat widoczne są fragmenty północnej i wschodniej pierzei rynku, a także zabudowa ulicy Stanisława Staszica (wówczas Peter-Paulstrasse).

Z uwagi na to, że w momencie wykonania fotografii otwarte były znajdujące się w przyziemiach kamienic sklepy, to niewidoczne są szyldy części z nich. Odczytać można napisy z budynków Rynek 1-3, informujące o funkcjonowaniu pracowni kuśnierza, apteki oraz składu produktów rolnych.

W tle dominuje masywna sylwetka wieży kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła. Do parafii katolickiej w Namysłowie przynależało wówczas 3 476 wiernych. Proboszczem był ks. Robert Stosiek (objął parafię 15 sierpnia 1921 r.), a wikariuszem ks. Anton Mlynek (od 6 października 1928 r.).

W tym wypadku znamy wydawcę pocztówki. Była nim firma Stengel & Co z Drezna.

Rok 1933

90 lat temu wiele zmieniło się w Niemczech, w których granicach znajdował się wówczas Namysłów (funkcjonujący do 1945 r. pod nazwą Namslau) i okoliczne miejscowości. Dojście do władzy nazistów wywróciło do góry nogami przyjęte wcześniej normy życia w każdej jego dziedzinie – społecznej, politycznej, gospodarczej.

Wiatr zmian na namysłowskim rynku czuć było już wcześniej. Jeszcze w roku 1932 nastąpiła zmiana figury, wieńczącej kolumnę, upamiętniającą mieszkańców miasta poległych na frontach wojen z lat 1864-1871. Stanowiącą personifikację Niemiec rzeźbę Germanii zastąpił orzeł, ptak z partyjnego godła zmierzającej po władzę NSDAP.

W ciągu kilku kolejnych lat swoje przedsiębiorstwa i sklepiki przestaną w sercu miasta prowadzić żydowscy kupcy. Znikną szyldy Bielschowskych, Glaserów, Hollaenderów. Na szczęście większości z nich uda się w porę opuścić Niemcy i uniknąć tragicznego losu swoich współbraci.

Rok 1981

Ulica Szkolna w zimowej scenerii. Po prawej stronie zdjęcia widzimy powstały w latach 1793-94 budynek dawnej szkoły ewangelickiej, czyli obecną Izbę Regionalną w Namysłowie. W oddali znajduje się zabudowa ulicy Jagiellońskiej, w tym dobudowana do muru miejskiego XIX-wieczna kamienica. Po latach w tym miejscu powrócono do stanu pierwotnego, rekonstruując średniowieczną basztę.

Autorem tej fotografii, pochodzącej z zasobów Wojewódzkiego Urzędu Zabytków w Opolu jest pan Marek Maruszak.

Źródła ilustracji: Archiwum Cyfrowe TPNiZN, zasoby portalu Fotopolska.

Pocztówka z Namysłowa #6

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz