||||

ONA – czyli o namysłowskiej architekturze

ALEXIS LANGER – urodził się dokładnie 197 lat temu w Oławie, noszącej do 1945 r. nazwę Ohlau. Ten żyjący w latach 1825-1904, a działający głównie na obszarze Śląska (ale i Wielkopolski czy Kujaw) architekt znany jest jako przedstawiciel stylu neogotyckiego. Jego twórczość nawiązywała formą do budownictwa średniowiecznego.

Począwszy od roku 1853 Langer zaprojektował wiele istniejących do dziś budowli, zarówno sakralnych, jak i świeckich. Na naszym terenie ślady jego działalności odnaleźć można w dwóch kościołach.

Alexis Langer na fotografii oraz portrecie rzeźbiarskim, umieszczonym nad przyporą fasady kolegiaty Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu

Kościół św. Jana Chrzciciela w Smogorzowie

Pierwszy z nich to nosząca wezwanie św. Jana Chrzciciela świątynia w Smogorzowie. Miejscowość ta nie posiadała wówczas kościoła. Drewniana świątynia spłonęła doszczętnie 10 lipca 1854 r. Nowa budowla wzniesiona została według projektu Langera w latach 1859-1862. Jej konsekracji dokonał 1 listopada 1863 r. biskupa wrocławski Heinricha Förster – mecenas i przyjaciel naszego bohatera.

Kościół św. Jana Chrzciciela w Smogorzowie na fotografii z 2021 roku oraz na wykonanej w 1983 r. grafice

Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie

Drugi to namysłowski kościół św. Apostołów Piotra i Pawła, w którym oławianin zaprojektował ołtarz główny. Wykonało go w roku 1869 dwóch współpracowników Langera – Carl Buhl i Ferdinand Winter. Inwestycja miała na celu przekształcenie wnętrza XV-wiecznego obiektu w duchu neogotyckim, zgodnie z życzeniem ówczesnego proboszcza Mikołaja (Nicolausa) Smolki.

Neogotycki ołtarz główny w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie

Do zobaczenia w pobliżu

Inne dzieła, w których powstanie wkład wniósł Alexis Langer, odwiedzić można w stosunkowo niedalekich od Namysłowa miejscowościach. Zaprojektowane przez tego architekta kościoły znajdują się m. in. w Wołczynie i Tułach. Kolejne dwie świątynie (św. Michała Archanioła i św. Wawrzyńca) oraz pasaż kamienic zobaczyć można we Wrocławiu.

Kamienica „Pokoyhof” na rogu ulic Pawła Włodkowica i Krupniczej we Wrocławiu. Wybudowana została w roku 1854

Za współpracę przy powstaniu artykułu dziękujemy zaprzyjaźnionemu Stowarzyszenie Nasz Smogorzów 🙂

Autorzy fotografii: Mateusz Magda, Sławomir Milejski i Krzysztof Szustka

Źródła ilustracji: Archiwum Cyfrowe TPNiZN, zbiory Stowarzyszenia Nasz Smogorzów, zasoby portali Wikimedia Commons, Fotopolska i Wratislaviae Amici – polska-org.pl

Rok 1869. Kościół św. Michała Archanioła we Wrocławiu po zawaleniu się wieży północnej

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz