||

Namysłowskie Towarzystwo Upiększania Miasta #16

Dzisiaj prezentujemy Wam pierwszą część raportu, a jednocześnie wezwania na Posiedzenie Kryzysowe Towarzystwa Upiększania Miasta Namysłowa (Verschönerungsverein zu Namslau), które zapowiadano na 10 kwietnia 1924 r.

7 kwietnia 1924 r. przewodniczący Towarzystwa Upiększającego Richard Urban wystosował do Zarządu i członków zwyczajnych pismo. Zawierało ono raport z ostatnich miesięcy działalności, a także informację o nadzwyczajnym zebraniu (posiedzeniu kryzysowym) organizacji. Po przetłumaczeniu treści na język polski, prezentowało się ona następująco:

Gdy jesienią ubiegłego roku fundusze stowarzyszenia zostały całkowicie wyczerpane przez bieżące wydatki, a zwłaszcza przez dewaluację pieniądza, nawet kwesta nie wystarczała już na zapłacenie jednej tygodniowej pensji dla pracownika pielęgnującego deptak (promenadę), Prezes w porozumieniu ze Skarbnikiem poczuł się zmuszony do oddania opieki nad terenem w ręce władz miejskich z zaznaczeniem, że stowarzyszenie przejmie ją ponownie, gdy nadejdą lepsze czasy.

Ku największemu ubolewaniu podpisanych w liście [zapewne chodzi o wcześniej wysłany do magistratu apel członków Towarzystwa – przyp. red.], władze miasta wykorzystały ten okres przejściowy [gdy Towarzystwo miało problemy finansowe – przyp. red.], aby usunąć dużą część okazałej populacji drzew na promenadach, a zwłaszcza na Wilhelmstrasse [obecnie ul. Bohaterów Warszawy – przyp. red.], nie biorąc pod uwagę opinii stowarzyszenia. Z punktu widzenia podpisanych, którzy być może nie są całkowicie wolni od fachowej wiedzy, ten akt [usunięcie drzewostanu na promenadzie – przyp. red.], który nie jest podyktowany żadną koniecznością, jest wandalizmem i lekceważeniem pewnego prawa do współdecydowania przez mieszkańców, którzy od lat zrzeszeni w stowarzyszeniu wiernie wspierają pieniędzmi i swą pracą rozwój i pomyślność naszego parku miejskiego.

Pisemny protest Przewodniczącego z licznymi innymi podpisami po prostu pozostał bez echa. (…)

R. Urban, Einladung zur Krisensitzung am 10.04.1924, [w:] http://www.namslau-schlesien.de/einladung_04-07-24.jpg, [dostęp: 24 IV 2023 r.].

W kolejnym artykule z tej serii zaprezentujemy treść wezwania na Posiedzenie Kryzysowe Verschönerungsverein zu Namslau.

Rok 1903. Promenada spacerowa na odcinku Am Wall, czyli współczesnej ulicy Wały Jana III. Po lewej widoczny Grimm’s Hotel – obecnie Hotel Polonia.

Tłumaczenie z języka niemieckiego: Monika Mikołajczyk,

Redakcja: Mateusz Magda

Źródło ilustracji: Archiwum Cyfrowe TPNiZN.

Poprzedni: Namysłowskie Towarzystwo Upiększania Miasta #15

Następny: Namysłowskie Towarzystwo Upiększania Miasta #17

Rok 1900. Promenada spacerowa w pobliżu skrzyżowania Am Wall (Wały Jana III) i Langestrasse (Stanisława Dubois). W tle Landrathsamt, czyli obecny Urząd Miejski.

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz