||

Ptaki Ziemi Namysłowskiej #12

Tydzień temu prezentowaliśmy Państwu sylwetkę bociana białego. Dziś pora na jego najbliższego żyjącego w Polsce krewnego, którym jest bocian czarny (Ciconia nigra).

Na początek różnice

Ptak ten pod wieloma względami stanowi zupełne przeciwieństwo swojego pobratymca. Upierzony w odwrotny sposób (czarny wierzch, biały spód ciała), unikający człowieka i żyjący w oddali od jego siedzib, gniazdujący na drzewach, a polujący w wodzie, znacznie też rzadziej występujący.

Bociany czarne są ptakami, u których nie występuje dymorfizm płciowy. Osobniki młodociane różnią się od dorosłych kolorem nóg i dziobów – są one u nich jaśniejsze

Są też podobieństwa

Co łączy dwa polskie bociany? W pewnym stopniu jest to dieta. Podobnie jak u bocianów białych, u bocianów czarnych złożona jest ona głównie z ryb, płazów, jaszczurek, gryzoni oraz bezkręgowców. W tym samym czasie ptaki odbywają sierpniowo-wrześniowe odloty na afrykańskie zimowiska. Identyczną cechą jest również wspólne wychowywanie piskląt przez rodziców.

Gdzie żyją czarne bociany?

Bociany czarne zamieszkują obecnie na obszarze trzech kontynentów – Europy, Azji i Afryki, Ich polska populacja liczy obecnie ok. 1 500 par, w naszym kraju gniazduje więc co ósmy europejski przedstawiciel gatunku. Odnotowywany w poprzednich latach niewielki spadek liczebności powodowany może być zarówno realnym obniżeniem populacji, jak i skrytym trybem życia tego bociana. Na obszarze powiatu namysłowskiego bocian czarny gniazduje w rejonie m. in. Dębnika, Krogulnej, Młyńskich Stawów oraz Minkowskiego.

Polskie bociany czarne zimują we wschodniej Afryce, często wybierając na zimowiska obszary położone w dolinie Nilu. Wędrują przez Bałkany i Azję Mniejszą. Do kraju wracają na przełomie marca i kwietnia.

Życie rodzinne bociana czarnego

Jako drzewo, na którym zakładają swoje gniazda, polskie bociany czarne wybierają najczęściej dęby, sosny i olchy. Samice składają 2-5 jaj, które wysiadują przez okres 32-38 dni. Pisklęta usamodzielniają się w trzecim miesiącu życia. Rodzice karmią bocianiątka żabami i rybami, wśród których dominują piskorze (według badań białoruskich ornitologów stanowią one 18% diety młodych bocianów).

Ochrona gatunku i zagrożenia

W naszym kraju bociany czarne podlegają ochronie strefowej – zakazany jest wstęp na teren w promieniu 500 m od gniazda, nie można tam również prowadzić gospodarki leśnej. Obok przekształceń środowiska głównym zagrożeniem dla polskich Ciconia nigra są kolizje z liniami energetycznymi oraz polowania na trasach przelotów.

Autor fotografii: Waldemar Kita

Źródło ilustracji: Wikimedia Commons

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz