||

Ptaki Ziemi Namysłowskiej #11

W wyjątkowych okolicznościach, ale i w odpowiednim ku tego czasie powracamy z kolejnym odcinkiem serii „Ptaki Ziemi Namysłowskiej”. Tym razem bohaterem jest ptak wybitnie kojarzący się z początkiem wiosny – bocian biały (Ciconia ciconia). Właśnie teraz, na przełomie marca i kwietnia bociany powracają do Polski z afrykańskich zimowisk. Lecą do swoich gniazd, z którymi często są związane przez lata.

Na obszarze Ziemi Namysłowskiej bocian biały jest ptakiem stale gniazdującym, jednak o zmiennej liczebności. Od lat swoje gniazdo mają na kominie Browaru Namysłów, od kilku dni parę tych ptaków widują już na co dzień mieszkańcy Dąbrowy i Jakubowic (prosimy o kolejne sygnały). Polska populacja bocianów liczy obecnie około 53 tysięcy par.

Ptak niezwykle charakterystyczny

Bociany białe są ptakami niezwykle charakterystycznymi – zarówno ze względu na sylwetkę (choć w locie można go pomylić z żurawiem lub czaplą), ubarwienie, środowisko występowania, jak i głos. Klekot można usłyszeć np. wtedy, gdy dwa ptaki komunikują się ze sobą lub gdy bocian jest zaniepokojony.

Żerując na łąkach

Bociany są ptakami mięsożernymi. Żywią się głównie owadami, dżdżownicami, gadami, płazami i gryzoniami. Powszechnie za przysmak bocianów uważa się żaby – na terenach obfitych w te płazy bociany faktycznie polują na żaby wodne i żaby trawne. Pokarm zdobywają w ciągu dnia, żerując na łąkach, które znajdują się w pobliżu ich gniazd.

Lubiany sąsiad

Ptaki te preferują gniazdowanie w pobliżu siedzib człowieka. Nie są bowiem przez niego niepokojone, ciesząc się wręcz ludzką sympatią. Ich gniazda (budowane przeważnie na słupach energetycznych) są często domem również dla innych, mniejszych lokatorów. W sąsiedztwie bocianów wychowują swoje pisklęta również m. in. wróble (stąd historia bajkowego Ćwirka), mazurki i szpaki. Bociany składają jaja pod koniec kwietnia, najczęściej są ich 4. Pisklęta wykluwają się po upływie pięciu tygodni, czyli na przełomie maja i czerwca. Rodzice karmią je dżdżownicami i owadami. Po 10 tygodniach od wyklucia młode są samodzielne. Bociany są ptakami długowiecznymi, często żyją ponad 30 lat.

Niestrudzony wędrowiec

Przed odlotem bociany zbierają się w grupy (sejmiki), po czym w sierpniu i wrześniu rozpoczynają się ich wędrówki na zimowiska. Po przybyciu do Afryki (m.in. Kenia, RPA, Uganda) tworzą wielkie, przekraczające nawet 1 000 ptaków stada. Jesienne wędrówki bocianów trwają cztery tygodnie, zaś wiosenne siedem.

Mniej znany krewniak

Najbliższym żyjącym w Polsce krewnym bociana białego jest bocian czarny (Ciconia nigra). Za jakiś czas poświęcimy mu osobny artykuł.

Autorzy fotografii: Waldemar Kita i Dariusz Pawłowski

Literatura: 1. J. Sokołowski, Ptaki Polski, Warszawa 1979; 2. Trendy liczebności ptaków w Polsce (red. D. Ochocińska i T. Chodkiewicz), Warszawa 2018.

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz