||

Nazwy terenowe i miejscowe w okręgu namysłowskim #3

Pora na publikację kolejnego przetłumaczonego na język polski fragmentu artykułu pt. Die Flurnamen in der Gemarkung Namslau, którego artykułem był namysłowski przedsiębiorca budowlany Fritz Tarteyna. Jak już wspomnieliśmy, oryginalny tekst powstał na przełomie lat 20. i 30. XX w., o czym świadczy zbieżność jego treści z danymi zawartymi w wydanej w 1929 r. księdze adresowej.

W kolejnej partii artykułu majstra Tarteyny czytamy:

Łąki Brodowe i Las Szpitalny

W Lesie Miejskim, na północ od drogi do Smarchowic Śląskich (wówczas Windisch Marchwitz), znajdują się Łąki Brodowe (Fürthe-Wiesen). Według pana gajowego Hillmanna można przejechać w bród przez rów [być może chodzi o Kraszowską Strugę – przyp. red.] biegnący przez łąki, stąd nazwa.

Las Szpitalny (Hospitalwald), przylegający od południowego-wschodu [u Tarteyny błędnie „północnego zachodu”] do miejscowości Dębnik (Damnig) i Krasowice (Kraschen), należał [niegdyś] do szpitala św. Jerzego [jego funkcjonowanie źródłowo wykazać można w Namysłowie dla lat 1384-1619].

Ruina kościoła szpitalnego św. Ducha i św. Jerzego na XVIII-wiecznej ilustracji autorstwa Friedricha Bernharda Wernera (Archiwum Cyfrowe TPNiZN)

Woli Staw i Wole Pastwisko

Pomiędzy drogami do Smarchowic Śląskich i Smarchowic Wielkich (Gross Marchwitz) znajdują się Woli Staw (Ochsenteich) i Wole Pastwisko (Ochsenhutung). Zanim zbudowano tory kolejowe [w latach 1865-68], służyły one do ​​pojenia i przechowywania bydła, które drogami przepędzano z Polski wgłąb Śląska.

Teren Górzysty

W rejonie graniczącym z drogą Ziemiełowicką (Simmelwitzer Strasse, obecnie ul. Jana Pawła II i odcinek DW 454 łączący Namysłów i Ziemiełowice) i Łączańską Ścieżką (Lankauer Weg, obecnie ul. Łączańska) znajduje się „Teren Górzysty” („Gebirgises Land”). Położone są tam: Ziębia Góra (Finkenberg, rejon ulicy Sejmowej – dawniej Finkenbergstrasse), Dzwonkowa Góra (Klingelberg, na wschód od torów linii kolejowej do Pokoju), Zbójnicza Góra (Schinderberg, kawałek lasu przecięty przez w/w. linię kolejową) i Leszczynowa Góra (Haselberg, na południowy-wschód od granicy Łączan – dawniej Lankau)”.

ka.W roku 1927 w okolicach Ziębiej Góry (Finkenberg) rozpoczęła się budowa osiedla modernistycznego. Tworzące je ulice otrzymały nazwy Finkenbergstrasse – Ziębia Góra, obecnie Sejmowa) oraz Wiesenstrasse – Łąkowa, obecnie Mikołaja Kopernika (Fotopolska.eu)

CIĄG DALSZY NASTĄPI…

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz