||

Zalew Michalicki – zbiornik retencyjny na Widawie

Na przełomie XX i XXI w. pomiędzy miejscowościami Józefków, Objazda, Kowalowice i Michalice wybudowano sztuczne jezioro, mające w zamierzeniu pełnić rolę zbiornika retencyjnego. Dziś, po ponad 20 latach od powstania ten zbiornik wodny znany jest namysłowianom jako Zalew Michalicki lub Jezioro Michalickie, a swoją nazwę zawdzięcza wymienionej wyżej wsi, leżącej na jego wschodnim brzegu.

W pobliżu Namysłowa

Zalew znajduje się zaledwie 2 km na północ od Namysłowa, a najdogodniejsze trasy wiodą z centrum miasta przez Stare Miasto do Józefkowa lub przez Kamienną i zanikłą osadę Grabówka do Michalic. Swój początek zbiornik ma w pobliżu Kowalowic, gdzie wpadają do niego wody Widawy. 3 km dalej na południe znajduje się zapora, w pobliżu której funkcjonuje niewielka elektrownia wodna.

Siedlisko ptaków wodnych

Pierwsze napełnienie zbiornika miało miejsce 22 lata temu, pod koniec stycznia 2001 r. Budowa na nierównym terenie okazała się mieć swoje konsekwencje. W miejscu gdzie podłoże było nieco wyższe, powstały dwie wyspy. Szybko stały się one siedliskiem wodnego ptactwa. Odbywa ono w tym miejscu nie tylko lęgi, ale i zatrzymuje się na odpoczynek w trakcie wiosennych i jesiennych przelotów. Wśród gatunków ptaków gniazdujących oraz regularnie obserwowanych w obrębie zalewu można wymienić kaczki – krzyżówkę i cyrankę, a także łyskę, żurawia, czaplę białą i siwą, błotniaka stawowego oraz kanię rudą.

Raj wędkarza

Swoje hobby realizują nad jeziorem wędkarze, którzy z drugiej strony regularnie zarybiają zbiornik. Dzięki temu latem staje się on często areną sportowej rywalizacji. W wodach zalewu spotkać można na przykład karpie, węgorze, jazie, szczupaki, sandacze, a nawet sumy.

Miejsce wypoczynku

W związku ze swoim atrakcyjnym położeniem Zalew Michalicki stał się szybko miejscem wakacyjnego i weekendowego wypoczynku. Swoje usługi oferują szukającym relaksu odpowiednio: okoliczne gospodarstwa agroturystyczne, lokal gastronomiczny, wypożyczalnia sprzętu wodnego. Popularnością cieszą się także położone wokół zbiornika działki budowlane i rekreacyjne.

Autorzy fotografii: Dariusz Pawłowski (Fotografia Natury) i Roman Szołdra (http://turystyka-namyslow.pl/02-trasa-zolta/)

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz