Cmentarz ewangelicki w Namysłowie
Przy ulicy Ignacego Jana Kraszewskiego zachował się poniemiecki cmentarz, na którym grzebano zmarłych z Niemieckiego Przedmieścia i sąsiedniej Ligotki.
Założenie nekropolii na ówczesnym Niemieckim Przedmieściu Namysłowa datować należy na początek wieku XIX. Na mocy ówczesnych decyzji władz miejskich nastąpiło przeniesienie cmentarzy chrześcijańskich gmin wyznaniowych (katolickiej i luterańskiej) poza mury miejskie. Powstały w ten sposób w naszym mieście trzy cmentarze – komunalny na Polskim Przedmieściu (obecnie Plac Wolności), ewangelicki na Niemieckim Przedmieściu oraz garnizonowy na granicy Namysłowa i wsi Bemowskie (obecnie teren zakładu meblarskiego przy ulicy Łączańskiej). Już wcześniej swój kirkut na dalekim przedmieściu posiadali namysłowscy Żydzi – w 1794 roku ulokowali go w pobliżu granicy ze wsią Łączany.
Nekropolia na Niemieckim Przedmieściu służyła nie tylko mieszkańcom tego obszaru, czyli obecnych ulic Grunwaldzkiej, Krzywej, Oławskiej, Władysława Reymonta i Marii Skłodowskiej-Curie. Swoich zmarłych grzebali tu również protestanci z Ligotki (Ellguth) oraz Dębnika (Damnig).
Autorzy fotografii: Mateusz Magda i Roman Szołdra