|||

Wieszak ze sklepu Friedricha

Zakupiony na bytomskiej giełdzie staroci wieszak stał się przyczynkiem do opracowania dzisiejszego artykułu. Jego bohaterem będzie Berthold Friedrich – namysłowski kupiec, z którego sklepu pochodzi artefakt sprzed lat.

Przedsiębiorstwo, które prowadził Berthold Friedrich wraz z członkami swojej rodziny, mieściło się w kamienicy Ring 29. Znajdowała się ona we wschodniej pierzei rynku i podobnie jak pozostałe obiekty z tej części głównego miejskiego placu nie zachowała się do naszych czasów. Kamienicę znamy jedynie z zabytkowych fotografii, a także z kartek pocztowych. Pozostałością po funkcjonującym w niej sklepie jest z kolei znaleziony w Bytomiu wieszak odzieżowy.

Z Bierutowa do Namysłowa

Berthold Friedrich urodził się w 1863 roku w Bierutowie (Bernstadt), dolnośląskim miasteczku oddalonym kilkanaście kilometrów od Namysłowa. Prawdopodobnie to w rodzinnym mieście rozpoczął swoją przygodę z kupiectwem, wspinając się po szczeblach kariery.

W nieco większym Namysłowie znalazł się około roku 1900, będąc już dojrzałym mężczyzną i doświadczonym sklepikarzem. Początkowo Friedrich został współpracownikiem Hermanna Landa, prowadzącego w kamienicy Ring 29 sklep odzieżowy. Z czasem przejął biznes, prawdopodobnie po śmierci lub przejściu na emeryturę dotychczasowego właściciela, którego nazwisko jeszcze długo zdobiło szyld przedsiębiorstwa.

Wydana około 1905 roku pocztówka prezentuje szyld „H. Land’s Nachf. B. Friedrich”. Oznaczał on, że Berthold Friedrich kontynuował tradycje sklepu, założonego przez Hermanna Landa.

W latach 1914-1919 sklepikarz był członkiem namysłowskiego magistratu. Oznacza to, że Friedrich był wówczas osobą znaną i bardzo szanowaną przez społeczność lokalną. W tym samym czasie trafił na front I wojny światowej, co potwierdza przynależność do organizacji zrzeszającej weteranów.

Na tych fotografiach widzimy nazwisko Bertholda Friedricha samodzielnie obecne na szyldach reklamowych.

Oferta przedsiębiorstwa

Dzięki zachowanej księdze adresowej z roku 1929 znane nam są towary, jakie można było wówczas zakupić w sklepie, prowadzonym przez 66-letniego Bertholda Friedricha. Posiadał on:

„Szeroki asortyment tkanin odzieżowych, jedwabi i aksamitów. Płaszcze oraz sukienki damskie i dziewczęce. Dzianiny, pończochy, koszulki. Wyroby lniane i bawełniane, wszelkiego rodzaju bielizna i artykuły męskie. Zasłony, dekoracje, dywany, tkaniny chodnikowe, linoleum„.

Adressbuch der Stadt und Kreis Namslau, Liegnitz 1929, s. 9.

Ta sama publikacja wymienia sklep z kamienicy Ring 29 w kategoriach przedsiębiorstw, zajmujących się sprzedażą odzieży, artykułów przemysłowych, a także środków czystości.

Reklama zamieszczona na kartach wydanej 95 lat temu księgi adresowej.

Smutna wieść z Jeleniej Góry

Na ostatniej stronie wydania dziennika „Namslauer Stadtblatt” z dnia 15 lipca 1932 roku, zamieszczony został nekrolog Bertholda Friedricha. Dzień wcześniej, o godzinie 13:30, „zmarł nagle i niespodziewanie”, o czym poinformowali pogrążeni w żałobie żona Else (z domu Rüdiger) oraz synowie. Uroczystość pogrzebowa zaplanowana została na poniedziałek 19 lipca 1932 roku, na godzinę 16:00. Miejscem ostatniego spoczynku zmarłego w wieku 69 lat kupca został cmentarz komunalny przy Briegerstrasse (obecnie Jana Pawła II). Co ciekawe, wdowa wyraźnie zaznaczyła, iż nie życzy sobie wizyt kondolencyjnych.

Miejsce, w którym doszło do śmierci bohatera artykułu, znamy dzięki zachowanemu aktowi zgonu Bertholda Friedricha. Mianowicie, to tragiczne zdarzenie wydarzyło się w Jeleniej Górze (Hirschberg), być może w czasie wakacyjnego wyjazdu.

W jednym z następnych wydań „Namslauer Stadtblatt” (z 17 lipca 1932 roku) pojawiły się kolejne kondolencje i wspomnienia o zmarłym. Opublikowane zostały one w imieniu władz miejskich (z krajanem Friedricha, również pochodzącym z Bierutowa burmistrzem Ernstem Loberem na czele), współpracowników, Zrzeszenia Kupieckiego (Kaufmännische Verein), Związku Weteranów (Kriegerverein Namslau) oraz Stowarzyszenia Ewangelickich Mężczyzn i Młodzieży (Evangeilischen Männer und Junglingsverein Namslau).

Nekrologi opublikowane na łamach lokalnej prasy w imieniu rodziny oraz władz miejskich (bibliotekacyfrowa.pl)

Śmierć nie jest końcem

Odejście Bertholda Friedricha z grona żywych nie oznaczało, że zakończyła się również historia jego przedsiębiorstwa. Sklep przy Ring 29 istniał nadal, prowadzony przez wdowę oraz młode pokolenie Friedrichów – Hansa i Kurta, synów Bertholda i Else.

O tym, że firma radziła sobie dobrze, świadczy to, że w 1935 roku posiadała ona swoją filię. W znajdującej się w południowej pierzei rynku kamienicy Ring 20 zakupić można było artykuły przemysłowe.

Funkcjonowanie sklepu rodziny Friedrichów zakończył dopiero rok 1945. Kamienica, w której od początków XX wieku mieściła się jego siedziba, została uszkodzona podczas sowieckiej okupacji Namysłowa, a następnie rozebrana. Wystarczyć musi nam wieszak.

Zabytkowy wieszak, pochodzący ze sklepu Bertholda Friedricha (fot. Damian Ruszała).

Zachęcamy do komentowania i udostępniania tego wpisu, a także do wspierania codziennej działalności naszego stowarzyszenia. Można to zrobić np. zapraszając działaczy TPNiZN na wirtualną kawę – https://buycoffee.to/tpnizn

Źródła fotografii: Archiwum Cyfrowe TPNiZN, zasoby portalu Kocham Opole & Opolskie, Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Literatura: 1. Adressbuch der Stadt und Kreis Namslau, Liegnitz 1929; 2. Namslauer Stadtblatt, nr 164, 15 lipca 1932; 3. Namslauer Stadtblatt, nr 166, 17 lipca 1932; 4. Adreßbuch, Einwohnerbuch der Stadt und des Kreises Namslau, Breslau 1935; 5. Einwohnerbuch der Stadt und des Kreises Namslau mit allen Gemeinden, Breslau 1940.

Przeczytaj również o innym przedsiębiorcy z namysłowskiego rynku – Ottonie Kynast

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz