||||

Europejskie Dni Dziedzictwa 2021 „Smaki Dziedzictwa”

Za nami już wydarzenia, zorganizowane przez nasze stowarzyszenie w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. W roku 2021 odbyły się one pod hasłem „Smaki Dziedzictwa”.

Od 11 do 19 września odbyły się z naszej inicjatywy cztery wydarzenia. Były to dwa spacery miejskie, wykład o tematyce kresowej oraz rajd rowerowy. Odwiedziliśmy również wystawę „Zabytkowe sztućce i zastawy stołowe – wzornictwo i zastosowanie”, którą zobaczyć można w Izbie Techniki Młynarskiej w Namysłowie.

Spacer miejski „Śladem Zakładów Spożywczych”

11 września o godzinie 16 wyruszyliśmy ze skweru Ignacego Jana Paderewskiego na spacer śladem dawnych zakładów spożywczych Namysłowa. Na naszej trasie znalazły się rozmaite miejsca, związane niegdyś z produkcją żywności. Były wśród nich piekarnie, masarnie, browary, a także nieistniejąca fabryka słodyczy przy ulicy Bohaterów Warszawy.

Wykład „Kosowska Kuchnia Jarska”

Wygłosił nasz stowarzyszeniowy kolega Franciszek Andrzej Magda, pasjonat historii i kultury dawnych Kresów, szczególnie południowo-wschodnich. W swojej prelekcji opowiedział o dziejach zakładu przyrodniczo-leczniczego w Kosowie Huculskim. W latach 1891-1914 i 1922-1939 prowadził go charyzmatyczny lekarz, Apolinary Tarnawski.

Spacer „Kiedyś tu była gospoda…”

Gospoda, hotelowa restauracja, cukiernia, winiarnia, kawiarnia. W tego rodzaju miejscach wolny czas spędzali dawni namysłowianie. Podczas spaceru, który rozpoczęliśmy 18 września o godzinie 17 pod ratuszem, poznaliśmy historie wielu z nich. Wycieczkę zakończyliśmy w Izbie Techniki Młynarskiej, gdzie akurat trwał wernisaż wystawy „Zabytkowe sztućce i zastawy stołowe – wzornictwo i zastosowanie”. Odbył się tam także mały konkurs, w którym uczestnicy spaceru zdobyć mogli magnesy na lodówkę z wizerunkiem obiektów, o których mowa była na trasie wydarzenia.

Rajd rowerowy „Pszczelim szlakiem”

Odbył się 19 września na trasie Woskowice Małe – Miodary – Namysłów. Wystartowaliśmy spod Świetlicy Wiejskiej w Woskowicach Małych, a dalsza trasa prowadziła nas przez miejscowości gmin Domaszowice, Świerczów i Namysłów. W leśnej osadzie Karolówka (przysiółek Żaby) urządziliśmy integrujące uczestników wycieczki ognisko.

Okolicznościowe wydawnictwa

Dzięki otrzymanym dofinansowaniom udało się nam przygotować liczne pamiątki dla uczestników zorganizowanych wydarzeń oraz zakupić artykuły żywnościowe, przydatne szczególnie podczas rajdowego ogniska. Warto wspomnieć dwie publikacje, zawierające propozycje tras spacerowych po Namysłowie. Wydane zostały one dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury, Sportu i Dziedzictwa Narodowego.

Za wsparcie naszego stowarzyszenia w przeprowadzeniu zaplanowanych aktywności dziękujemy naszym partnerom i patronom:

  • Ministerstwo Kultury, Sportu i Dziedzictwa Narodowego,
  • Narodowy Instytut Dziedzictwa,
  • Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego,
  • Nadleśnictwo Namysłów,
  • Fundacja Ochrony Zabytków Dolnego Śląska „Vestigium”,
  • Namysłowski Ośrodek Kultury,
  • Izba Techniki Młynarskiej w Namysłowie,
  • Agencja Reklamowa „Mirlo” z Rychnowa,
  • Koło Łowieckie „Łoś” w Namysłowie,
  • Sołectwo Woskowice Małe.

Spośród członków TPNiZN udział w wydarzeniach w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa „Smaki Dziedzictwa” wzięli: Iwona Bilińska, Katarzyna Jaruszewicz-Kot, Adam Komarnicki, Czesław Kowalczyk, Elżbieta Magda, Franciszek Magda, Mateusz Magda, Mirosław Magda, Antoni Płócieniczak, Tomasz Śniadecki, Michał Wilczak i Monika Zawadka.

Autorzy fotografii: Mateusz Magda, Mirosław Magda, Michał Wilczak, Monika Zawadka

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz