||||

Rajd Ziemi Rychtalskiej, etap 1

Pierwszy etap Rajdu Ziemi Rychtalskiej już za nami. W słoneczną niedzielę odwiedziliśmy Drożki, Darnowiec i Skoroszów.

Wycieczkę rozpoczęliśmy o godzinie 9 pod pomnikiem Namysłowskiej Nike. Pierwszy przystanek zaplanowaliśmy we wsi Drożki, do której droga prowadziła nas przez Kamienną, Michalice, Kowalowice i Głuszynę. W Drożkach zobaczyliśmy liczne zabytki, m. in. drewniany kościół św. Jana Nepomucena, dwór, cmentarz oraz dawny kościół ewangelicki.

Dalsza trasa wiodła nas przez przysiółki Drożek – Gierczyce i Ryniec, w których oglądaliśmy dawne rezydencje właścicieli tutejszych majątków ziemskich. Jednym z nich była Friederike Kempner – żydowska poetka, której grobowiec rodzinny do dziś zobaczyć można na Starym Cmentarzu Żydowskim przy ul. Ślężnej we Wrocławiu. Przemieszczając się leśnymi traktami w kierunku Darnowca natrafiliśmy na mogiły konfederatów barskich oraz żołnierzy napoleońskich. Wcześniej, między Głuszyną i Drożkami, widzieliśmy miejsce pochówku żołnierzy niemieckich, prawdopodobnie z 1945 roku.

Spośród członków TPNiZN udział w rajdzie wzięli: Kajetan Gawle, Magdalena Głód, Czesław Kowalczyk, Mateusz Magda, Łukasz Ocharski, Dominik Sadowski, Błażej Sobaszek i Dominik Walczak. Towarzyszył nam również Sławomir Stramski z Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Namysłowie. Otrzymaliśmy od niego kamizelki odblaskowe, które na pewno przydadzą nam się podczas kolejnych wyjazdów.

Już teraz zapraszamy na 2 etap Rajdu Ziemi Rychtalskiej!

Autorzy fotografii: Mateusz Magda, Sławomir Stramski i Dominik Walczak

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Jeden komentarz