||||

Wycieczka do Muzeum Wsi Opolskiej

Do historii przeszło już kolejne wydarzenie zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej. Tym razem była to wycieczka autokarowa, której celem było znajdujące się w Opolu-Bierkowicach Muzeum Wsi Opolskiej.

Namysłowianie z wizytą u namysłowskich zabytków

Zbiórka uczestników wycieczki miała miejsce o godzinie 9:00 na dworcu kolejowo-autobusowym w Namysłowie. Stamtąd też wyruszyliśmy w drogę do Opola, do którego dotarliśmy po nieco ponad godzinie.

Po przyjeździe na teren Muzeum Wsi Opolskiej oraz zakupieniu biletów wstępu, pierwsze kroki skierowaliśmy do obiektów pochodzących z obszaru powiatu namysłowskiego. Zobaczyliśmy wówczas m. in. kuźnię z Ziemiełowic, kościół z Gręboszowa, dzwonnicę z Goli, a także elementy chłopskich zagród z obszarów gmin Pokój i Świerczów.

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej z Gręboszowa oraz spichlerz z Domaszowic stanowią część ekspozycji Muzeum Wsi Opolskiej.

Strażnicy tradycji regionalnych

W wybranych miejscach, m.in. w drewnianym kościele z Gręboszowa, czy też w wiejskiej szkole (przystosowane wnętrze chałupy ze Sternalic), czekali na zwiedzających opiekunowie obiektów. Opowiedzieli na oni o będących pod ich opieką budynkach, jak również o zgromadzonych w nich eksponatach. Goszcząc w Muzeum Wsi Opolskiej warto zajrzeć do takich miejsc jak: młyn wodny, pasieka, szkoła, kuźnia, wiatraki. Posilić można się z kolei w pełniącej obecnie rolę restauracji dawnej karczmy.

Ekspozycja wnętrz – izba mieszkalna, sklep oraz karczma.

Prezentacja dziedzictwa historycznego

Co ważne, cały skansen podzielono tak, aby zgromadzone w nim zabytki przedstawiały subregiony Śląska Opolskiego. Reprezentowane są dzięki temu następujące: kozielsko-raciborski, namysłowski, nyski, oleski i opolski. Zrealizowano również zamysł prezentacji statusu społeczno-ekonomicznego ludności. Na dziesięciu hektarach przestrzeni zgromadzono nie tylko kilkadziesiąt zabytków architektonicznych (budynków mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej) z obszaru Śląska Opolskiego oraz pogranicza Dolnego i Górnego Śląska. Zrekonstruowano także bogatą szatę roślinną w przydomowych ogródkach.

Młyn wodny, drewniana chałupa na kamiennej podmurówce, pszczela pasieka.

Dziękujemy uczestnikom 🙂

Po kilku godzinach spędzonych w opolskim muzeum udaliśmy się w drogę powrotną. Uczestnicy wycieczki jednoznacznie oceniają dzisiejszy wyjazd jako interesujące doświadczenie, a także cenną lekcję historii lokalnej.

Również my, z perspektywy organizatora wyjazdu, wycieczkę do skansenu uznajemy za bardzo udaną – nie tylko mogliśmy przenieść się w czasie i podejrzeć życie dawnych mieszkańców opolskiej wsi, ale także mogliśmy nacieszyć oczy przyrodą otaczającą zabytkową architekturę mieszkalną i użyteczności publicznej.

Fotografie wykonane na terenie Muzeum Śląska Opolskiego oraz po powrocie do Namysłowa.

W dzisiejszej wycieczce autokarowej do Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu udział wzięło 27 uczestników. Wśród nich znalazła się szóstka członków naszego stowarzyszenia – Milena Fakowska (organizatorka wyjazdu), Jacek Kondracki, Czesław Kowalczyk, Jolanta Król, Elżbieta Magda, a także Mirosław Magda. Co szczególnie ważne, wyjazd zgromadził przedstawicieli różnych grup wiekowych, od dzieci, przez osoby dorosłe, po seniorów. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w wyjeździe, za wspólnie spędzony czas!

Autorzy fotografii: Milena Fakowska, Jacek Kondracki, Jolanta Król, Elżbieta Magda i Mirosław Magda. Fotorelację znajdziecie również na naszym Facebooku.

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz