||

Ptaki Ziemi Namysłowskiej #33

W Namysłowie i okolicach spotkać można na co dzień sześciu przedstawicieli ptasiej rodziny krukowatych. Bohater dzisiejszego odcinka – gawron (Corvus frugilegus), jest obok kawki (Corvus monedula) widywany najczęściej.

Żyjący w Polsce podgatunek, czyli gawron zwyczajny, zamieszkuje nizinne obszary Eurazji, w pasie rozciągającym się od Francji na zachodzie po Rosję i Kazachstan na wschodzie. Populacje wędrowne, gniazdujące głównie w Skandynawii oraz krajach Europy Wschodniej, migrują i spędzają zimowe miesiące w basenach mórz Śródziemnego i Czarnego. Spora część ptaków wędruje jednak na znacznie bliższe dystanse – obserwować można je w Polsce, Czechach i Niemczech.

Jak liczny jest w Polsce gawron?

Polska populacja gawrona szacowana jest obecnie na około 280 tysięcy par lęgowych. Rocznie liczebność gatunku spada o średnio 4%, co ornitolodzy weryfikują jako sytuację alarmową. Jeśli ta tendencja się utrzyma, to za 10 lat (w roku 2031) w naszym kraju żyć będzie już jedynie 178 tysięcy gawronów.

Jakie są przyczyny zmniejszania się populacji?

Bez wątpienia mają na to wpływ rozmaite czynniki. Są to na przykład: tępienie dorosłych ptaków jako szkodników upraw rolnych oraz uciążliwych sąsiadów, niszczenie kolonii lęgowych i potencjalnych miejsc na założenie gniazda, a także zmniejszanie się w Polsce obszarów zajmowanych przez łąki i pastwiska.

Tak jak inne krukowate, gawrony bardzo lubią orzechy włoskie. Aby rozłupać orzech i dostać się do nasion, ptaki zrzucają owoce z wysokości, często pod koła przejeżdżających samochodów. Potrafią również „prosić” o pomoc człowieka, np. układając orzechy na parapetach mieszkań.

Czy gawron zasługuje na sympatię człowieka?

Warto zauważyć, że dieta ptaków krukowatych jest zróżnicowana w zależności od pory roku oraz dostępności pożywienia. Poza nasionami i kiełkami roślin, ptaki te żywią się ogromnymi ilościami szkodników upraw – dorosłych owadów i ich larw, polując również na polne gryzonie (miejskim gawronom zdarza się urządzać stadne „obławy” na szczury). Podobnie jak ich krukowaci krewni, gawrony nie są wybredne jeśli chodzi o pokarm. Zjadają również żaby i ropuchy, jaszczurki, jaja i pisklęta innych ptaków, nie gardzą też padliną.

Gawron-lekkoatleta. Podobnie jak kawki, gawrony są świetnymi piechurami i pożywienie zdobywają głównie na ziemi.

Gdzie żyją gawrony?

Na swoje siedliska gawrony wybierają przede wszystkim wysokie drzewa, położone wśród pól, w parkach, alejach i zagajnikach. Miejskie ptaki gniazdują głównie w centrach miejskich osiedli, przyzwyczajając się do bliskiej obecności człowieka i korzystając z niej – często odwiedzają śmietniki w poszukiwaniu żywności. Nocami w miejskich skupiskach potrafi skupić się wiele tysięcy tych niezwykle towarzyskich stworzeń. W Namysłowie kolonie gawronów znajdują się m. in. w parku Władysława Bartoszewskiego (18 kwietnia 2021 naliczono 32 gniazda – info Mateusz Magda) i w okolicach parkingu „Pod Kasztanami” (10 kwietnia 2021 naliczono 82 gniazda – info Sylwester Kocot). Na obszarze wiejskim ptaki te gniazdują na przykład w dawnym parku pałacowym w Kowalowicach.

Gawrony to ptaki towarzyskie. Często poszukują pokarmu w mieszanych stadach. Tworzą je głównie z kawkami, ale zdarza się, że towarzyszkami gawronów są mewy. Na fotografii młody gawron i mewa śmieszka (Chroicocephalus ridibundus).

Jak wygląda życie gawronów w okresie lęgowym?

Gniazda w kształcie koszyków budowane są z patyków i gałązek, wzmocnionych gliną, trawą i korzonkami. W kwietniu gawrony składają 4-5 jaj, wysiadywanych przez samice przez 18-19 dni. Rolą samców jest karmienie partnerki oraz ochrona gniazda i kolonii lęgowej przed drapieżnikami. Młode gawrony są po wykluciu karmione przez oboje rodziców, gniazdo rodzinne opuszczają po upływie 28-35 dni.

Gawron 2021

Zachęcamy naszych sympatyków do uczestnictwa w prowadzonej przez Śląskie Towarzystwo Ornitologiczne akcji „Gawron 2021”. Akcja polega na liczeniu gniazd oraz zgłaszaniu swoich obserwacji do Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego. Więcej informacji na ten temat pod linkiem.

Autor fotografii: Łukasz Berlik (Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze).

Literatura: 1. J. Sokołowski, Ptaki Polski, Warszawa 1979; 2. Trendy liczebności ptaków w Polsce (red. D. Ochocińska i T. Chodkiewicz), Warszawa 2018; 3. T. Wilk, T. Chodkiewicz, A. Sikora, P. Chylarecki, L. Luczyński, Czerwona lista ptaków Polski, Marki 2020; 4. D. Marchowski, Ptaki Polski, Warszawa 2023.

Ptaki Ziemi Namysłowskiej #32

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz