||

Pocztówka z Namysłowa #5

Zapraszamy do lektury kolejnej, piątej już części naszej pocztówkowo-fotograficznej serii. Dzięki niej możemy na chwilę przenieść się w przeszłość i podziwiać dawny Namysłów.

19 lutego 1898 r. wysłana została z Namysłowa prezentowana pocztówka litograficzna

Jej wydawca – Adolph Toebe, zaprezentował na widokówce sprzed 125 lat panoramę namysłowskiego śródmieścia, widzianego od strony południowej, z okolic współczesnej ulicy Władysława Reymonta (do 1945 r. Haselbachstrasse).

Ukazane zostały również interesująca zdaniem Toebego obiekty, tj. rynek z ratuszem i kościołem św. Piotra i Pawła, pomnik cesarza Wilhelma I wraz z rosnącym przy nim Dębem Pokoju, dworzec kolejowy z głazem Bismarcka oraz poczta.

Pocztówka przedstawiająca wschodnią pierzeję rynku. Wysłano ją 15 września 1899 roku!

Większość widocznych na zdjęciu kamienic została wyburzona w latach 50. XX wieku. Nieco dłużej przetrwała jedynie ta, znajdująca się najbardziej na prawo, u kresu swojego istnienia nosząca adres Obrońców Pokoju 1.

Już w roku 1945 uruchomiono w niej pierwszą w polskim Namysłowie restaurację „Swoja”. W latach 60. rozbiórka kamienicy posłużyła jako punkt wyjściowy do budowy bloków mieszkalnych Rynek 25-27 i Obrońców Pokoju 1-5.

Rok 1908. Fragment promenady, utworzonej w połowie XIX w. na miejscu fosy miejskiej.

W tle widoczna Baszta Prochowa, przylegająca obecnie do budynków Urzędu Miejskiego w Namysłowie. Promenada powstała w połowie wieku XIX na miejscu zasypanej fosy miejskiej (zachowała się ona jedynie na północnym odcinku murów miejskich w postaci Młynówki). Baszta Prochowa wybudowana została z kolei w roku 1398, po wielokrotnych przebudowach obecnie prezentuje wygląd nawiązujący do średniowiecznych wzorców.

Ta wydana około 1930 r. kartka pocztowa prezentuje Pietzonka-Platz (obecnie Plac Wolności) oraz budynki mieszkalne przy Wilhelmstasse (ob. Bohaterów Warszawy).

Na pierwszym planie widoczny jest gmach gospody, prowadzonej przez rodzinę Pietzonków. W 1929 r. właścicielami tej jednej z 17 funkcjonujących w Namysłowie jadłodajni byli małżonkowie Arthur i Anna, a 11 lat później ich dzieci – z imienia znamy jedynie córkę Margarete. 94 lata temu adres budynku brzmiał Wilhelmstrasse 7, a u progu piątej dekady XX wieku Wilhelmstrasse 10.

Ciekawostką jest wiata stacji benzynowej, widoczna przy kamienicach czynszowych ulicy Bohaterów Warszawy. Do dziś zachował się budynek nr 7 (do 1945 r. Wilhelmstrasse 13), na miejscu jego sąsiadki (Wilhelmstrasse 15-17) znajduje się obecnie blok mieszkalny nr 9-13.

Wydawcą pocztówki była firma Stengel z Drezna.

Rok 1941. Klosterstrasse, czyli dzisiejsza ulica Bolesława Chrobrego


Widoczna kamienica nr 6, w której do 1945 r. znajdował się sklep papierniczy Adolpha Toebe – wydawcy licznych namysłowskich pocztówek. Kartkę prezentowana dziś opublikowało jednak przedsiębiorstwo Stengela i wspólników w Dreźnie.

Browar w Namysłowie na fotografii z lat 60. XX wieku

Fotografię wykonano z terenu dawnej gazowni przy ulicy Bolesława Chrobrego. Przedstawia wybudowany po roku 1863 biurowiec browaru oraz fragment części produkcyjnej, powstałą w latach 1894-95 „Starą słodownię”.

To tyle, jeśli chodzi o zawartość piątej odsłony „Pocztówki z Namysłowa”. Zapraszamy do śledzenia naszej strony oraz profili Facebookowych!

Zachęcamy do wsparcia naszej działalności. Zaproś nas na symboliczną kawę – buycoffee.to/tpnizn

Źródła ilustracji: Archiwum Cyfrowe TPNiZN, Zasoby Opolskiej Biblioteki Cyfrowej oraz portalu Wratislaviae Amici – polska.org.pl.

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz