Kościół św. Jadwigi Śląskiej w Kamiennej
Klasycystyczny kościół w Kamiennej nosi wezwanie św. Jadwigi Śląskiej – księżnej wrocławskiej i fundatorki klasztoru cysterek w Trzebnicy. Jest trzecim z kolei obiektem sakralnym, który wybudowano w tej miejscowości. Najstarsza wzmianka o istnieniu w Kamiennej kościoła pochodzi z roku 1359.
W latach 1638-1804 istniała drewniana budowla, powstała z fundacji Kacpra Kotulińskiego. Kościółek ten znajdował się na terenie obecnego cmentarza, w jego miejscu wybudowano w latach 30. XIX w. kaplicę. Osłania ona zachowaną kryptę XVII-wiecznej poprzedniczki.
Kościół ewangelicki jako wzór
Obecny kościół w Kamiennej wybudowano w roku 1805 z polecenia Anny Józefy von Warneri. Projektantem świątyni był najprawdopodobniej architekt Pohlmann. Swoim wyglądem miała ona nawiązywać do namysłowskiego kościoła ewangelickiego (Andreaskirche). Proboszczem tutejszej parafii był wówczas Jan Hecker. Postać tę upamiętniono napisem na podstawie figury św. Jadwigi, znajdującej się na ołtarzu głównym.
Wyposażenie świątyni
Z 1805 r. pochodzi prospekt organowy, w tym samym roku wykonano także kościelne ławki. Do świątyni przylega dwukondygnacyjna wieża, zwieńczona hełmem namiotowym. Siodełkowy dach jest przykryty dachówką. Budynek odnawiano w roku 1890 i w latach 1912-13. W 1880 r. powstały organy, które wykonał Edward Horn z Wrocławia (w 1933 r. zostały one odrestaurowane). Z okresu budowy kościoła pochodzi ołtarz, w którym zachowały się elementy z przełomu XVI i XVII w. Pochodzą one ze wcześniejszego, drewnianego kościoła. Na początek XIX w. datowane są konfesjonały oraz krucyfiks.
„Lokatorzy” krypty
W podziemiach obiektu znajduje się krypta, w której chowano właścicieli miejscowości. Do dziś zachowały się dwa grobowce. Pierwszy z nich należy do Karola Augusta Juliusza Mullera (zm. 1838). Drugi skrywa z kolei szczątki jego małżonki, Zuzanny Wilhelminy (zm. 1839). Niestety, nie przetrwał do naszych czasów grobowiec fundatorki kościoła, pani von Warneri.
Powojenne losy
Kamienna zdobyta została 21 stycznia 1945 r. Od tego czasu świątynia służyła Armii Czerwonej jako magazyn. Po opuszczeniu miejscowości przez wojsko udało się budowlę uporządkować i umożliwić jej dalsze sakralne funkcjonowanie. Wyposażenie kościoła przywieźli w 1946 r. repatrianci z Krotoszyna (obecnie Кротошин na Ukrainie), z którymi przywędrował do Kamiennej również obraz przedstawiający Matkę Boską. Dołączył on do pochodzących z początków XIX w. obrazów autorstwa Antoniego Blascha, przedstawiających św. Piotra i św. Marię Magdalenę.
Kościół św. Jadwigi Śląskiej w Kamiennej jest świątynią filialną parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Kowalowicach.
Autor fotografii: Roman Szołdra (http://turystyka-namyslow.pl/02-trasa-zolta/),
Źródło ilustracji: Archiwum Cyfrowe TPNiZN.