||

Ptaki Ziemi Namysłowskiej #14

Łabędź krzykliwy (Cygnus cygnus) to kolejny przedstawiciel rodziny kaczkowatych, którego sylwetkę przybliżamy Państwu w ramach cyklu ornitologicznego.

Nieprzypadkowa nazwa

Swoją nazwę ptak zawdzięcza szeroko rozbudowanemu repertuarowi głosów. Część z nich przypomina odgłosy wydawane przez gęsi, część jest charakterystyczna jedynie dla tego gatunku. Jest to na przykład „trąbienie”, wydawane z wyciągniętą szyją i wysoko uniesioną głową.

Samice łabędzi krzykliwych są mniejsze od samców. Upierzenie jest białe, a dziób czarny z żółtą podstawą. Szyja jest prosta, nie wygina się w kształt litery „S” jak u łabędzi niemych (Cygnus olor). Poza sezonem lęgowym są ptakami towarzyskimi, żyjącymi w sporych stadach.

Ważny rok 1973

Populacja łabędzi krzykliwych na obszarze Polski stopniowo wzrasta i wynosi obecnie ponad 200 par gniazdujących i wyprowadzających lęgi. Podobnie ma się sytuacja z zasięgiem występowania ptaka. Pierwsze stwierdzenie gniazdującej pary tych łabędzi miało miejsce w 1973 r. na Bagnie Ławki w Biebrzańskim Parku Narodowym. W kolejnych latach kolonizowały stopniowo kolejne regiony kraju. W ostatnim czasie obserwowany jest przez ornitologów roczny wzrost populacji o 11%, największy na terenach wyżynnych (nawet 35%). Środowiskami preferowanymi przez żyjące w Polsce łabędzie krzykliwe są przeważnie stawy rybne (56% par), jeziora (12%) i rozlewiska (11%).

Gdzie jeszcze żyją łabędzie krzykliwe?

Poza Polską ten wodny ptak zamieszkuje w okresie letnim Rosję, Skandynawię i kraje Azji Centralnej . Osobniki z najbardziej na północ wysuniętych europejskich rejonów gniazdowania zimują nad Bałtykiem i Morzem Północnym.

Czym się żywią te ptaki?

Pożywienie bohatera dzisiejszego artykułu stanowią głównie rośliny wodne, w niewielkim stopniu drobne zwierzęta. Posilają się również na lądzie, przeważnie trawą i korzonkami. Jeśli zainteresują się uprawami rolnymi, preferują zazwyczaj rzepak.

Ona krzykliwa, on niemy…

Co ciekawe, łabędzie krzykliwe mogą tworzyć mieszane pary z łabędziami niemymi. Taka ptasia rodzinka obserwowana była przez kilka sezonów lęgowych na Młyńskich Stawach. Gniazda budują z roślin w trzcinach lub na wysepkach. W kwietniu/maju składają 3-7 jaj o białej barwie. Pisklęta wykluwają się po 5-6 tygodniach, po czym błyskawicznie wskakują do wody i podążają za rodzicami na poszukiwanie pożywienia.

Autorzy fotografii: Waldemar Kita i Józef Włodarz (Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze)

Literatura: 1. J. Sokołowski, Ptaki Polski, Warszawa 1979; 2. Trendy liczebności ptaków w Polsce (red. D. Ochocińska i T. Chodkiewicz), Warszawa 2018.

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz