|||||||

Europejskie Dni Dziedzictwa 2019 „Polski Splot”

Fotorelacja z wydarzeń, które zorganizowaliśmy w dniach 7-15 września, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku odbyły się one pod hasłem „Polski splot”.

Historie Małych Ojczyzn – Ziemiełowice

7 września, godz. 18:00 – Świetlica Wiejska w Ziemiełowicach

Towarzystwo Przyjaciół Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej od stycznia 2019 r. realizuje cykl spotkań „Historie Małych Ojczyzn”, poświęcony dziejom miejscowości naszego regionu. Piąte spotkanie z serii odbędzie się w Ziemiełowicach, wsi położonej przy Drodze Wojewódzkiej nr 454, łączącej Namysłów z Opolem. Podczas zaplanowanego na 7 września spotkania mieszkańcy Ziemiełowic oraz przybyli uczestnicy z zewnątrz będą mieli okazję wysłuchania wykładu o historii miejscowości, połączonego z prezentacją multimedialną. Nie zabraknie informacji o ziemiełowickich zabytkach – gotyckim kościółku św. Marii Magdaleny oraz eklektycznym pałacu, wybudowanym pod koniec XIX w. przez rodzinę von Methner.

Spacer po (dawnym) Namysłowie

14 września, godz. 19:00 – Fontanna na namysłowskim rynku

W sobotę 14 września zabraliśmy namysłowian na wieczorny spacer po dawnym Namysłowie i jego tajemnicach. Na trasie zwiedzania znalazły się zarówno zabytki znane wszystkim mieszkańcom, jak i obiekty, które zniknęły z miejskiego krajobrazu przed laty.

Rajd rowerowy śląsko-wielkopolskim pograniczem

15 września, godz. 10:00 – Plac Wolności

Trasa rajdu przebiegać będzie wzdłuż dawnej granicy polsko-niemieckiej, istniejącej w latach 1920-1939. Obecnie stanowi ona granicę województw opolskiego i wielkopolskiego. W roku 1920 decyzją Traktatu Wersalskiego Ziemia Namysłowska podzielona została na dwie części. Większa pozostała po niemieckiej stronie granicy, zaś mniejszą (obecną gminę Rychtal w powiecie kępińskim) włączono do odrodzonej II Rzeczpospolitej. Na trasie rajdu znalazły się miejsca związane z historią Polski, Śląska, Wielkopolski i Ziemi Namysłowskiej, m. in. „Smyk” czyli przedstawiony na fotografii dom w miejscowości Skoroszów, przy którym zachował się dawny kamień graniczny.

Podczas organizacji rajdu naszymi partnerami były Stowarzyszenie Nasz Smogorzów, Parafia Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Rychtalu oraz Rada Sołecka Woskowic Małych.

Spośród członków TPNiZN udział w wydarzeniach w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa „Polski splot” wzięli: Iwona Bilińska, Marcin Biliński, Joanna Dyk, Czesław Kowalczyk, Mateusz Magda, Mirosław Magda, Antoni Płócieniczak, Tomasz Śniadecki i Jerzy Wierzchowski.

Autorzy fotografii: Joanna Dyk, Adam Komarnicki i Mateusz Magda

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz