Wielkanocny Spacer Historyczny
W świąteczny poniedziałek z pasjonatami historii lokalnej spotkaliśmy się „w samo południe” na namysłowskim skwerze Ignacego Jana Paderewskiego. Tym razem „bohaterką” spaceru była otaczająca zabytkową starówkę naszego miasta promenada spacerowa.
Promenada w miejscu fosy
W piękne świąteczne popołudnie zabraliśmy uczestników wydarzenia na spacer trasą, ukazującą przekształcenia, które dotknęły przed latami Namysłów. W miejscu, gdzie obecnie znajduje się promenada spacerowa, częściowo funkcjonująca jako ulica Podwale, do połowy XIX w. przepływała miejska fosa. Ten chroniący miasto od średniowiecza rów wodny z czasem zupełnie stracił swoje znaczenie militarne, stając się raczej cuchnącym ściekiem, do którego mieszczanie wyrzucali wytworzone w gospodarstwach domowych nieczystości. Dawną fosę zobaczyć można do dziś jedynie w północnej części średniowiecznego Namysłowa. Odnajdziemy ją m. in. przy przepustach wodnych, dzięki którym wody Młynówki wpływają w obręb murów miejskich, tworząc Wyspę Młyńską.
Śladami spacerowiczów sprzed lat
Wędrując wokół centrum Namysłowa odwiedziliśmy miejsca, w których zapewne przystawali również spacerowicze sprzed lat. Promenada spacerowa była w przeszłości miejscem, przy którym chętnie lokowano pomniki, przebiegała ona w pobliżu obiektów zabytkowych – kościołów, a także zamku. Na trasie prezentowaliśmy uczestnikom wycieczki zgromadzony przez nas materiał ikonograficzny. Pocztówki i fotografie sprzed lat zaprezentowały nam dawny wygląd promenady.



Zapraszamy na kolejne wycieczki
W wydarzeniu udział wzięło dziesięciu uczestników, w tym szóstka członków Towarzystwa Przyjaciół Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej. Byli to: Ewa Adamska, Elżbieta Magda, Mateusz Magda, Mirosław Magda, Paulina Magda, a także Lidia Mizera. Już teraz zapraszamy na kolejne spacery historyczne, których organizatorem jest od roku 2019 działająca przy naszym stowarzyszeniu Sekcja Historyczna.



Autorzy fotografii: Elżbieta Magda, Mirosław Magda i Paulina Magda.
Obszerne fotorelacje z wydarzenia znajdziecie również na naszym Facebooku:



Zachęcamy do komentowania i udostępniania tego wpisu, a także do wspierania codziennej działalności naszego stowarzyszenia . Można to zrobić np. zapraszając działaczy TPNiZN na wirtualną kawę – https://buycoffee.to/tpnizn


Wielkanoc w dawnym Namysłowie. Spacer śladami świątecznych tradycji
Jeden komentarz