Wycieczka do Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu
32 osoby wzięły udział w zorganizowanej przez nasze stowarzyszenie dzisiejszej wycieczce autokarowej do Brzegu. Podczas wizyty w stolicy sąsiedniego powiatu odwiedziliśmy mieszczące się na brzeskim zamku Muzeum Piastów Śląskich. Zajrzeliśmy także do miejskiego ratusza oraz jednego z zabytkowych kościołów.
W dawnej siedzibie władców Namysłowa
Głównym punktem naszej wczorajszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Warto wspomnieć o tym, że w latach 1323-1359 ta rezydencja była główną siedzibą władających Namysłowem książąt legnicko-brzeskich. Najbardziej znany z nich to niewątpliwie Bolesław III Rozrzutny.


Na brzeskim zamku zwiedziliśmy eksponowane na nim wystawy stałe i czasowe, poświęcone zarówno historii Śląska (ze szczególnym uwzględnieniem czasów piastowskich), jak i sztukom plastycznym. Sporo miejsca w przestrzeni muzealnej zajmuje również polskie malarstwo patriotyczne i elementy wyposażenia śląskich kościołów.



Po obiekcie, który aż do 1675 roku stanowił rezydencję władców z dynastii piastowskiej, oprowadził nas Dawid Maciński. Ten wrocławski przewodnik związany z Dolnośląskim Klubem Przewodnickim „Spółdzielnia”, w bardzo ciekawy i przystępny sposób opowiadał nam o historii miasta, odwiedzanych miejscach oraz prezentowanych na wystawach zabytkach.


Przyjemna niespodzianka
Niespodzianką dla uczestników wyjazdu była wizyta na brzeskim ratuszu. Ten renesansowy zabytek wybudowany został w latach 1569-1577. Z otwartymi ramionami przyjęła naszą grupę pani Urszula Banowicz, która z wielką pasją zapoznała nas z na co dzień niedostępnymi zakamarkami siedziby miejskich rajców.



Mieliśmy okazję zwiedzić m. in. okazałą Salę Rajców, a także Salę Stropową. Swoją nazwę bierze ona od modrzewiowego sufitu z połowy XVII wieku.


Dawny kościół jezuitów
Na koniec udało nam się zajrzeć do barokowego kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego. Była to niegdyś świątynia brzeskich jezuitów, przybyłych do miasta w roku 1677. Wydarzyło się to zaledwie dwa lata po śmierci księcia Jerzego Wilhelma – ostatniego protestanckiego władcy Brzegu.



Spośród członków Towarzystwa Przyjaciół Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej, udział w wydarzeniu wzięło 12 osób. Byli to: Ewa Adamska, Andrzej Bronkowski, Beata Bronkowska, Milena Fakowska, Adam Komarnicki, Jacek Kondracki, Czesław Kowalczyk, Elżbieta Magda, Mateusz Magda, Mirosław Magda, Lidia Mizera, a także Antoni Płócieniczak.
Autorzy fotografii: Elżbieta Magda, Mirosław Magda, Milena Fakowska, Mateusz Magda, Urszula Banowicz i Alicja Rzechuła.
Szersze fotorelacje z wycieczki znajdziecie na naszym Facebooku

Nasz poprzedni wyjazd – Wycieczka do Muzeum Wsi Opolskiej