Bielik olbrzymi zaobserwowany w Siedlicach!
Komisja Faunistyczna Sekcji Ornitologicznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego zatwierdziła na jednym ze swoich październikowych posiedzeń obserwację bielika olbrzymiego, która miała miejsce w dniach 8-9 grudnia 2018 roku w Siedlicach w gminie Pokój.
Ptak ten to rzadki gość w naszym kraju, stwierdzany do tej pory kilkanaście razy. W 2012 roku młodego bielika zaobserwowano we Władysławowie. Kolejne młodociane osobniki widywano w latach 2013-14 w rejonach Inowrocławia i Solca Kujawskiego – być może był to ten sam ptak. W 2016 roku jeden osobnik zawitał w okolice Skierniewic, Lasów Janowskich i Przemyśla (była to samica, uciekinierka z płockiego ogrodu zoologicznego).
Obserwacja z Siedlic to prawdopodobnie dopiero czwarty bielik olbrzymi widziany w Polsce! Co ciekawe, prawdopodobnie był on już „notowany” przez ornitologów w roku 2016. Ptak odwiedził wówczas Zalew Wiślany i Oborniki Wielkopolskie. Nieco później, bo w dniach 21-22 grudnia 2018 roku zapewne ten sam osobnik co w okolicach Pokoju, widziany był na terenie powiatu brzeskiego.
Bielik olbrzymi (Haliaeetus pelagicus) zamieszkuje północne wybrzeża Oceanu Spokojnego, szczególnie w rejonie Morza Beringa i Morza Ochockiego. Gniazduje w pobliżu wód obfitujących w ryby, będące głównym składnikiem jego pożywienia. Szczególnie lubi polować na mintaje i łososie. Zimowiska bielika olbrzymiego znajdują się w rejonie Władywostoku, a także w Korei i w Japonii.
Najbliższym, żyjącym na co dzień na obszarze Ziemi Namysłowskiej, krewnym bielika olbrzymiego jest oczywiście bielik zwyczajny (Haliaeetus albicilla). Poniżej kilka fotografii tego ptaka, których autorem jest pan Dariusz Pawłowski.
Literatura: M. Stajszczyk, Z Kamczatki na Opolszczyznę. Wielka wędrówka bielika olbrzymiego, [dostęp: 24 X 2023 r.].
Źródła fotografii: Dariusz Pawłowski – Fotografia Natury, zasoby portalu Wikimedia Commons