O Stowarzyszeniu

Towarzystwo Przyjaciół Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej to apolityczna i niezależna organizacja pozarządowa, założona 18 września 2014 roku.

Do głównych celów Towarzystwa należą:
1) promocja historyczno-kulturowego dziedzictwa Ziemi Namysłowskiej;
2) rozwój ruchu turystycznego;
3) działanie na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego;
4) zwiększenie stanu wiedzy mieszkańców o ich „Małej Ojczyźnie”;
5) wspieranie inicjatyw mających na celu rozwój Namysłowa;
6) ochrona dziedzictwa kulturowego Namysłowa i okolic;
7) upowszechnianie kultury fizycznej, sportu, turystyki i dziedzictwa przyrodniczego;
8) wspieranie środowisk artystycznych i grup hobbystycznych;
9) promocja zdrowego trybu życia i działań ekologicznych.

SEKCJE i DZIAŁY w Stowarzyszeniu

Jak działa Stowarzysznie ?

Działamy na podstawie Statutu

Zapraszam do kontaktu :

formularz kontaktowy 

 

Jak można włączyć się w działalność Stowarzysznia?

Chętenie przyjmujemy nowych członków.

Członkiem Towarzystwa może zostać każda osoba mająca ukończone 16 rok życia, wykazująca
zainteresowanie statutowymi celami organizacji.

do pobrania: Deklaracja członkowska

Zapraszamy do kontaktu:  formularz kontaktowy 

Czy bycie w Stowarzyszeniu jest bezpłatne ?

Nie. Każdy z członków  TPNIZN zobowiązany jest do opłacania składek członkowskich w wysokości regulowanej przez uchwałę Walnego Zebrania Członków

Kilka dat z dziejów Towarzystwa

2014

 

W lipcu i sierpniu w Izbie Regionalnej w Namysłowie odbyły się dwa spotkania Grupy Inicjatywnej, podczas których podjęto decyzję o utworzeniu nowego namysłowskiego stowarzyszenia regionalnego.

18 września w Dworku Różanym w Namysłowie odbyło się Zebranie Założycielskie Towarzystwa Przyjaciół Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej. 22 uczestników zebrania zostało członkami-założycielami stowarzeszenia.

2015

24 marca odbył się pierwszy rajd rowerowy, którego organizatorem było TPNiZN. Trasa Wiosennego Rajdu Rowerowego prowadziła przez Namysłów, Stare Miasto, Józefków, Michalice i Kamienną, gdzie odbyło się integrujące uczestników wycieczki ognisko.

We wrześniu nasze stowarzyszenie po raz pierwszy wzięło udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa, przygotowując wystawę poświęconą zabytkom wsi Ziemiełowice. W latach 2015-21 wzięliśmy udział w sześciu edycjach tego przedsięwzięcia.

2016

Nasze stowarzyszenie było jednym z inspiratorów obchodów 550. rocznicy podpisania przez Wrocław i Namysłów traktatu o wieczniej przyjaźni. Z tej okazji odbyła się wspólna sesja rad miejskich, opracowano też okolicznościową wystawę oraz materiał filmowy.

 

Nakładem wydawnictwa "Namislavia" ukazały się publikacje książkowe członków TPNiZN – Mateusza Magdy i Bartłomieja Porzucka, poświęcone problematyce pierwszych powojennych lat na obszarze Ziemi Namysłowskiej.

Organizacja rozgrywek Namysłowskiej Ligi Bilardowej. Udział w rywalizacji wzięło 14 zawodników, a zwycięzcą został Mateusz Kraus. Kolejne edycje NLB odbyły się w latach 2017 i 2018. W 2022 r. ligę reaktywowali jej dawni zawodnicy.

2017

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa przygotowana została wystawa, prezentująca pocztówkowe wizerunki Namysłowa w zestawieniu ze współczesnym widokiem wybranych miejsc. Ekspozycja cieszyła się dużym powodzeniem wśród mieszkańców i turystów.

26 stycznia na wniosek TPNiZN Rada Miejska w Namysłowie nadała nazwę Rondo św. Jana Nepomucena skrzyżowaniu ulic Władysława Reymonta, Oławskiej i Marii Skłodowskiej-Curie. 

24 lutego na wniosek TPNiZN Rada Miejska w Namysłowie nadała nazwę Aleja nad Namysłówką alei spacerowej, łączącej ulice Mariańską i Kolejową.

2018

Realiacja projektu "Namysłowianie w ruchu" – dofinansowanego ze środków Fundacji Tesco oraz Pracowni Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia". Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w bezpłatnych zajęciach na świeżym powietrzu, obejmujących jogę, fitness oraz treningi biegowe.

28 marca na wniosek TPNiZN Rada Miejska w Namysłowie nadała nazwę Skwer Ignacego Jana Paderewskiego terenowi zielonemu przy dworcu kolejowo-autobusowym w Namysłowie.

2019

26 stycznia w Woskowicach Małych odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu "Historie Małych Ojczyzn". Od tej pory gościliśmy również w Smogorzowie, Ziemiełowicach, Łączanach, Pokoju i Kowalowicach, a materiały filmowe powstały na temat Kamiennej, Ligoty Książęcej, Ziemiełowic i Łączan.

1 kwietnia ukazała się publikacja Mateusza Magdy pt. "Spacerem po dawnym Namysłowie".

Wrzesień – w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbył się pierwszy zorganizowany przez TPNiZN miejski spacer historyczny. Była to nocna wycieczka śladem zabytków Namysłowa.

2020

Rozpoczęliśmy publikowanie w serwisie YouTube materiałów filmowych poświęconych historii Ziemi Namysłowskiej.

2021

17 lipca we współpracy z Opolskim Towarzystwem Przyrodniczym zorganizowaliśmy pierwszy w Namysłowie spacer przyrodniczy. Jego uczestnicy mieli możliwość zaobserwowania m. in. ponad 30 gatunków ptaków.

Wrzesień – realizowano dofinansowany przez Województwo Opolskie projekt pn. "Organizacja wydarzeń turystycznych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa – Smaki dziedzictwa". Odbyły się wówczas spacery miejskie, wykład o tematyce kresowej oraz rajd rowerowy.

9 października zorganizowaliśmy pierwszy spacer miejski, którego areną nie był Namysłów. Gościliśmy wówczas w Rychtalu (miejscowość do 1934 r. posiadała prawa miejskie), a naszym przewodnikiem był ks. Mariusz Białobłocki – pasjonat historii lokalnej.

We współpracy z Lokalną Grupą Działania "Stobrawski Zielony Szlak" oraz Salonikiem Magda M w siedmiu gminach województwa opolskiego zrealizowane zostało refundowane ze środków Województwa Opolskiego zadanie pn. "Konsultacje dietetyczne z analizą sładu ciała".

2022

Reaktywowana została po chwilowym zawieszeniu działalność sekcji – historycznej oraz turystycznej. Powstał również Dział Współpracy Zagranicznej.

Rozpoczęcie realizacji projektów badawczych pn. "Miasto-Muzeum" oraz "Miasto czterech wyznań".

2023

18 września rozpoczęła się kadencja nowych władz stowarzyszenia. Wybrane zostały one na Walnym Zebraniu Członków, które odbyło się w dniach 9 czerwca i 1 września. Nowym prezesem TPNiZN został Łukasz Ocharski.

Wedle stanu na dzień 31 grudnia Towarzystwo posiadało 46 członków.

2024

12 stycznia odbyło się XIX Walne Zebranie Członków.

24 maja odbyło się XX Walne Zebranie Członków.

25 maja TPNiZN zorganizowało wyjazd autokarowy do zabytkowego parku krajobrazowego w Pokoju.

28 lipca z funkcji prezesa TPNiZN zrezygnował Łukasz Ocharski. P. o. prezesa został wiceprezes Mirosław Magda.

10 sierpnia odbyło się XXI Walne Zebranie Członków. Na stanowisko prezesa TPNiZN powrócił Mateusz Magda.

Wedle stanu na dzień 12 września 2024 r. zrzeszonych w Towarzystwie było 55 osób.