|

ONA – czyli o namysłowskiej architekturze

RATUSZ – siedziba władz miejskich (od niemieckiego Rathaus, dom rajców). W starożytnej Grecji tożsamą funkcję pełniły buleuteriony, a w Rzymie kurie.

Pierwsze ratusze pojawiły się w XII w., z czasem nabierały coraz bardziej monumentalnej formy.

Zakładano je zwykle na planie czworoboku i sytuowano w centrum miasta, najczęściej pośrodku, czasem z boku rynku lub przy jednej z jego pierzei. Stałym elementem ratuszy średniowiecznych była wieża pełniąca funkcję strażnicy, niekiedy wolnostojąca (beffroi). Najważniejszym pomieszczeniem ratusza była reprezentacyjna sala obrad na piętrze, w budynku mieścił się też często sąd, więzienie i siedziba miejskiej milicji. Wokół ratuszy skupiały się zaś kupieckie kramy i sukiennice.

Początkowo ratusze miały charakter budowli warownych, zaś od okresu późnego gotyku, a zwłaszcza w renesansie i baroku, zaczęły odznaczać się bardziej reprezentacyjnym charakterem, zbliżającym je do formy rezydencji szlacheckiej.

Na fotografiach m. in. dwa ratusze z obszaru Ziemi Namysłowskiej, znajdujące się w Namysłowie i Rychtalu. Pozostałe fotografie prezentują budowle tego typu z nieodległych ośrodków miejskich.

Źródła fotografii: Wratislaviae Amicipolska-org.pl oraz turystyka-namyslow.pl

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz